Chcete, aby vám pračka dlouho a dobře sloužila? Údržba filtru, těsnění ani bubnu není žádná věda. Zajistí čisté, voňavé prádlo a ušetří peníze za opravy. Jak postupovat?
Obsah článku:
- Proč je údržba pračky důležitá
- Jak vymývat filtr
- Jak čistit gumové těsnění
- Jak udržovat dávkovač pracího prášku
- Čističe pro buben pračky
- Jak vyčistit pračku v kostce
Proč je údržba pračky tak důležitá?
Litry vody ani kopy pracího prášku bohužel nezajistí čistotu samotnému spotřebiči. Naopak. Kombinace vlhkosti, vlasů a dalších zbytků z prádla součástky zanáší, a vytváří půdu pro množení nebezpečných bakterií a plísní. Častým problémem je také usazování vodního kamene a nelibý zápach.
Proto čím častěji perete, tím více musíte řešit i údržbu pračky. Ale neděste se. Stačí párkrát za rok projít tyto kroky:
Filtr: Stačí horká voda, ale pravidelně
Čištění filtru doporučujeme provádět alespoň 2× ročně. Pokud perete každý den, přizpůsobte tomu frekvenci, a filtr propláchněte zhruba každé 2 měsíce. Jak nejlépe vyjmout filtr se dočtete v manuálu, který jste obdrželi společně se spotřebičem od výrobce.
- Filtr většinou najdete na přední straně pračky vpravo dole.
- Než otevřete jeho kryt, umístěte před něj suchý savý hadr. Jakmile totiž filtr vytáhnete, vyteče z něj trochu vody.
- Z filtru odstraňte všechny nečistoty a pořádně jej propláchněte pod tekoucí vodou. Nemusíte používat speciální čisticí prostředky, bohatě stačí horká voda.
Gumové těsnění: Vyčistěte nejlépe po každém praní
Těsnění kolem dvířek pračky se snadno zanáší vlasy, špínou a často i většími „poklady“ – například zapomenutými papírovými kapesníčky.
- Vyjměte všechny velké nečistoty ze záhybů těsnění.
- Vlhkým hadříkem jej celé otřete.
- Pro odstranění bláta nebo písku pomůže kartáček – například starý zubní.
- Čistým hadrem nakonec těsnění vysušte.
TIP: Otírejte vlhkým hadrem těsnění a jeho záhyby po každém praní.
Dvířka nechávejte po každém praní otevřená, dokud neuschnou. Vyženete tak vlhkost a s ní i hrozbu plísní a nepříjemného zápachu.
Dávkovač pracího prášku: Jednoduše vypláchněte pod vodou
Dávkovač bývá plný zbytků starého pracího prášku a aviváže. Může se na něm usazovat vodní kámen a plíseň.
- Celý šuplík dávkovače jednoduše vyjměte a propláchněte pod tekoucí horkou vodou.
- Na pomoc můžete přizvat i čisticí prostředek do koupelny, nebo speciální čistič na vodní kámen.
- Pomocí párátka vyčistěte i otvory a trysky pro průtok aviváže do pračky.
- Po důkladném vymytí bude dávkovač jako nový. Proceduru opakujte zhruba 1× za měsíc.
TIP: Abyste zabránili opětovnému tvoření vodního kamene či plísně, nechte po každém praní zásuvku s dávkovačem otevřenou, aby mohla dobře vyschnout.
Buben pračky: Zapomeňte na babské rady
Na diskuzních fórech se můžete dočíst o čištění bubnu pomocí octa nebo kyseliny citrónové. Na to pozor! Ocet i kyselina mohou nenávratně poškodit buben, filtr i gumové těsnění. Proto raději investujte do speciálního čističe praček.
Vybírat můžete z těchto druhů:
- Čisticí tablety (s oxidačním účinkem): Zbavují nečistot a zápachu i hůře dostupná místa, včetně gumového těsnění. Stačí vložit tabletu do prázdného bubnu a spustit 60° cyklus. Opakujte ideálně každý měsíc.
- Práškový odstraňovač vodního kamene: Odstraňuje usazeniny, a obnovuje tak plný výkon spotřebiče. Stačí 1× za 6 měsíců vsypat třetinu balení do nádržky na prášek a zbytek přímo do bubnu a spustit dlouhý program.
- Sáčkový odstraňovač mastnoty a vodního kamene: Šikovný profesionální pomocník 3 v 1, redukuje vodní kámen i na topném tělese, potrubí, čerpadle a dalších nedostupných součástkách. Zároveň odstraňuje mastnotu a nečistoty, nejčastější příčiny nepříjemného zápachu.
TIP: Bojujete doma s tvrdou vodou? Namontujte na přívodní hadici magnetický odvápňovač. Ochrání spotřebič od usazování vodního kamene, a prodlouží tak životnost spotřebiče.
Shrnutí: Jak na údržbu pračky v kostce
- Po každém praní vytřete těsnění bubnu vlhkým hadříkem a nechte dvířka otevřená, dokud nevyschnou.
- Otevřenou nechávejte i zásuvku na dávkování prášku. Občas ji vypláchněte vodou.
- 1× za měsíc použijte speciální čistič odstraňující usazeniny a mastnotu.
- Alespoň 2× ročně vymyjte filtr.
- 2× ročně použijte odstraňovač vodního kamene.
Zní vám to složitě? Není! Každý z těchto úkonů zabere jen pár minut. Investice se vám vrátí v podobně delší životnosti pračky a radosti z voňavého prádla.